skrining

Македонија

Маричиќ и Османи од Брисел: Позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Македонија не смее да ја пропушти

Орце Костов
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ заедно со Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и
Македонија

Маричиќ: Бугарија нема да извади нови барања ако го промениме Уставот до ноември

Орце Костов
Ако Собранието ги изгласа уставните измени до крајот на ноември, Македонија ќе има три комплетирани задачи: завршени уставни измени, завршен скрининг и усвоени патокази од
Македонија

Утре почнува скринингот за Ковид – 19 во основните училишта, побарана согласност од родителите

Маја Илиевска-Пачемска
Утре почнува тестирањето за Ковид – 19 на учениците во основните училишта кое треба да покаже зошто се зголемени бројките на заразени школски деца. Злате
Македонија

Секој ден по 24 – 72 ученика се заразуваат со Ковид – 19, во болница се 16 деца, а МОН не кажува вкупна броја на заболени

Во пресрет на најавениот скрининг во училиштата кој треба да ги открие асимптоматските носители на Ковид – 19 меѓу учениците, на лекување има помалку деца
Македонија

Со скринингот за Ковид-19 ќе бидат опфатени опфатени 364 основни и 109 средни училишта

А1он
Министерството за здравство соопшти дека ќе спроведе скрининг со брзи антигенски тестови, во кој ќе бидат опфатени 8.178 ученици во 80 општини и градот Скопје,
Македонија

Македонија в четврток го почнува скрининг процесот за преговорите со ЕУ

А1он
Македонија в четврток го започнува скрининг процесот за пристапување во Европската унија. Во Европската комисија во Брисел в четврток заминува 40 члена делегација составена од
Македонија

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ

А1он
Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (ДПЛ и видео) Скопје, 23 септември 2018 (МИА) – На 27 септември започнува подготвителниот период