Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Од:

Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија за продолжување на нашите европски интеграции, објави министерот за надворешни работи Бујар Османи на Фејсбук.

dobivaj vesti na viber

Бројните денешни консултации, според министерот, минуваат во позитивна атмосфера, во кој, како што посочува, францускиот предлог детално се анализира.

Различните групи и поединци се фокусираат на суштински прашања кои се важни за граѓаните и за идниот процес на преговори:

Македонскиот јазик ќе стане официјален јазик на Европската Унија, чисто формулиран и без ниту една забелешка или објаснување наведени во преговарачката рамка.

Протоколот, како и делот кој упатува на историските прашања, остануваат во сферата на билатералните односи и не се дел од Преговарачката рамка.

Одобрувањето на овој предлог ќе значи одржување на првата Меѓувладина конференција, започнување на процесот на скрининг – суштинско отворање на преговорите во полн капацитет – и тоа веднаш!

Процесот на консултации, додава, продолжува меѓу Владата и другите институции, заинтересирани групи и целокупната јавност, по што Владата ќе ја донесе конечната одлука , напиша Османи на Фејсбук

Би можело да ве интересира

Наследникот на Генчовска, Милков: Подготвуваме нов документ со кој ќе се дефинираат задачите во билатералниот протокол со Македонија

Орце Костов

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Русија протера 14 бугарски дипломати

Катерина Павлова-Николовска

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Преодниот премиер на Бугарија создаде специјален штаб за справување со енергетската ситуација, утре ќе биде првиот состанок на преодната влада