lgbt

Свет

Четврта средба на папата Франциско со трансродови лица

А1он
Папата Франциско вчера се сретна со четвртата група трансродови лица, кои нашле засолниште во Римокатоличката црква, соопшти денеска Ватикан. Заедницата на Пресвета Безгрешна Богородица во
Македонија

Предлог-измените на Законот за матична евиденција ќе овозможат правно признавање на родот на трансродовите лица

А1он
За трансродовата заедница во земјава е приоритетно да се донесат измените на Законот за матична евиденција, кои се во процедура во Собрание, но се уште
Свет

Фон дер Лајен им „скрцка“ на унгарските власти: Рокот изминува утре

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се закани дека ќе поведе прекршочна постапка против Унгарија поради законот за ЛГБТ заедницата. Од Унгарија се
Свет

Најгласните противници на хомосексуалците често и самите се хомосексуалци, вели науката

А1он
Во многумина од луѓето кои најгласно се противат на настојувањата на хомосексуалците за еднакви права во денешното општество, „чучат“ токму хомосексуалци, покажа студија пред девет
Свет

Графа за трет пол ќе се додаде во американските пасоши

А1он
Во американските патни исправи наскоро ќе се појави одредница за трет пол за „небинарни, интерполови и неприлагодливи на пол лица“, односно оние кои не се
Спорт

Макрон не е да се брка Унгарија од ЕУ поради ЛГБТ-правата

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон не поддржува исклучување на Унгарија од Европската унија по донесувањето на законот за ограничување на правата на припадниците на ЛГБТ заедницата,
Свет

Руте: Кон Орбан беа упатени најжестоките критики што сум ги видел на самитите на ЕУ

А1он
Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека дебатата за правата на ЛГБТ заедницата, поттикната од законот што неодамна беше усвоен во Унгарија, била многу жестока и
Спорт

ВИДЕО: Германски фан влета на теренот додека свиреше унгарската химна, протестирал за ЛГБТ-правата

А1он
Додека се интонираше унгарската химна на вечерашниот натпревар од Европското првенство меѓу Унгарија и Германија, еден германски навивач истрча на теренот, држејќи развеано знаме со
Свет

Орбан: Срамно е тоа што го зборува Фон дер Лајен за геј-правата во Унгарија

А1он
Забелешките на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, околу унгарскиот закон со кој се планираат нови ограничувања на правата на ЛГБТ заедницата се