МОДОМ: Поддршка за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето

Од:

Во пресрет на првата Парада на гордоста во Скопје на 29 јуни, МОДОМ уште еднаш ги потенцира потребите за почитување на основните човекови права на луѓето од ЛГБТИ заедницата. ЛГБТИ луѓето сеуште се мета на говор на омраза, насилство, дискриминација и нееднаков третман.

„За поздрав е донесување на Законот за спречување и заштита од дискриминација каде што е нотирано дека државата има обврска да обезбеди ефективна заштита од дискриминација за ЛГБТИ луѓето преку вметнување на сексуалната ориентација и родовиот идентитет како дискриминациски основи“, соопштуваат од МОДОМ.

МОДОМ ги поддржува активностите и значајниот придонес на Интерпартиската парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето чија координаторка е претседателката на ДОМ, Маја Морачанин.

Би можело да ве интересира

Црна Гора го изгласа законот за истополови животни партнерства

А1он

Парада на гордоста во Њујорк поддржана од движењето Црните животи се важни

Ана Ололовска

Врховниот суд на САД забрани дискриминација на вработени врз основа на нетрадиционална сексуална ориентација

Ана Ололовска

Анджеј Дуда: Идеологијата на ЛГБТ заедницата е „необолшевизам“

Ана Ололовска

Швајцарија на пат да ги легализира истополовите бракови

А1он

Претседателот на Замбија помилува геј двојка

Ана Ололовска