rasizam

Спорт

Капитенот на Аталанта му се извини на Кулибали за расистичките навреди од фановите

А1он
Расизмот и понатаму е горлив проблем на италијанскиот фудбал кој постојано излегува на површина и на највисоко ниво. На неодамнешниот натпревар на Аталанта и Наполи
Спорт

Тинејџер доби шест недели затвор за расистичка навреда кон Рашфорд

А1он
19-годишниот Џастин Ли Прајс од Вустер, доби шестнеделна казна затвор за расистички навреди кон Маркус Рашфорд, откако напаѓачот на Манчестер јунајтед го утна пеналот во
Свет

Почнува четиридневното сослушување на Кетанџи Браун Џексон за судијка на Врховниот суд на САД

А1он
Сенатскиот Комитет за правосудство на американскиот Конгрес денеска го почна четиридневното сослушување на судијката Кетанџи Браун Џексон, која може да стане првата Афроамериканка во Врховниот
Спорт

Лудовик Радосављевиќ отпуштен од клубот „Прованс рагби“ поради расистичка изјава

А1он
Лудовик Радосављевиќ, француска полутка во рагби клубот во Прованс Рагби од Екс-ан-Прованс, кој игра во Втората лига Про Д2, е отпуштен по расистичките изјави што
Свет

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

А1он
Проповедниците на врховната надмоќ на белата раса претставуваат најсмртоносната терористичка закана во САД, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон. – Внатрешниот тероризам на белите
Спорт

Фудбалски навивач на ВБА осуден на осум недели затвор за расистичка навреда

А1он
Англискиот фудбалски навивач, кој преку интернет на расна основа го навредуваше фудбалерот на ВБА, Ромејн Сојерс, е осуден на осум недели затвор, одлучи денеска судот
Свет

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон, ги осуди манифестациите на расизам на вчерашниот квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2022 меѓу Унгарија и Англија (0:4). – Неприфатливо е
Магазин

Мекензи Скот, бившата сопруга на Џеф Безос, донира 2,74 милијарди долари за борбата против расизмот

А1он
Поранешната сопруга на основачот на Амазон и најбогат човек на светот, Џеф Безос, Мекензи Скот, денеска изјави дека ќе донира 2,74 милијарди долари за уметнички
Спорт

Алардајс бара клубовите да ги бојкотираат социјалните мрежи поради расизмот

А1он
Тренерот на премиерлигашот Вест Бромвич Албион, Сем Алардајс, предложи масовен бојкот на социјалните мрежи поради зачестените објави со расистичка содржина. Алардајс оцени дека масовен бојкот
Спорт

„Индијанците“ од Кливленд им забранија на своите навивачи да се маскираат во Индијанци

А1он
Кливленд, 1 април 2021 (МИА) – Американскиот безбол клуб „Кливленд Индијанс“ ги извести своите навивачите дека веќе нема да им биде дозволено да се маскираат