Стотина учесници пристигнаа пред стартот на првата Парада на гордоста

Од:

Стотина се собираат во Жена парк во Скопје од каде треба да стартува првата Парада на гордоста во земјава. Забележливо е присуството на учесници на парадата од повеќе држави, има Грци, Британци, Срби, Хрвати со знамиња „Скопје Прајд“.

-Би можеле да бидеме и во поголем број, но доволно е и ова за како прва парада на годоста, вели една учесничка на парадата на гордоста.


Има полициско обезбедување, а МВР и претходно најави дека нема да дозволи никаков инцидент или насилство при одржување на парадата. На влезот во просторот каде се собираат учесниците на парадата претресуваат торбите.

Настанот почна во 11 часот во паркот „Жена Борец“ од каде со марш ќе се упатат до Градскиот парк.

Би можело да ве интересира

Црна Гора го изгласа законот за истополови животни партнерства

А1он

Парада на гордоста во Њујорк поддржана од движењето Црните животи се важни

Ана Ололовска

Врховниот суд на САД забрани дискриминација на вработени врз основа на нетрадиционална сексуална ориентација

Ана Ололовска

Анджеј Дуда: Идеологијата на ЛГБТ заедницата е „необолшевизам“

Ана Ололовска

Швајцарија на пат да ги легализира истополовите бракови

А1он

Претседателот на Замбија помилува геј двојка

Ана Ололовска