berlin

Свет

(ВИДЕО) Во Берлин протест против испраќањето оружје во Киев: Мораме да преговараме со Русија

А1он
Во Берлин денеска се одржа протест против војната во Украина на кој организаторите побараа прекин на испораката на оружје за таа земја. „За нас е
Свет

Берлин нуди помош во истрагата за хеликоптерската несреќа во Украина

А1он
Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер објави дека на Киев му понудила германска поддршка во истрагата со цел да се разјаснат причините за хеликоптерската
Свет

Еко-активисти го отсекоа врвот на новогодишната елка пред Бранденбуршката порта во Берлин

А1он
Еко-активисти го отсекоа врвот на елката пред Бранденбуршката порта во Берлин, јави ДПА. Членови на протестното движење „Последна генерација“ употребија хидраулична дигалка за да го
Свет

ВИДЕО: Огромен аквариум експлодираше во Берлин

А1он
Аквариум висок 16 метри експлодира во берлинскиот хотел DomAquareé. Аквариумот содржел милион литри вода, а улицата Карл-Либкнехт-Страсе каде што се наоѓа хотелот, моментално е затворена.
Свет

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

А1он
Во голема акција, активисти за климата блокираа два главни германски аеродроми изутрината. Активистите почнаа да ги блокираат аеродромите во Берлин и Минхен, објавија германските медиуми.
Свет

ВИДЕО: Активисти протестираат пред Бранденбуршката порта во Берлин

А1он
Еко активисти денеска одржаа протест пред Бранденбуршката порта по повод 33-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Демонстрантите на Бранденбуршката порта ставија транспарент на кого пишуваше
Регион

Србин ограбил и убивал стари луѓе во Берлин: Бандити упаѓале во куќи на пензионери, ги врзувале и мачеле

А1он
Тројца мажи на возраст од 22, 23 и 37 години од српска и германска националност се уапсени во Берлин под сомнение дека при грабеж убиле
Свет

Градоначалниците на европски метрополи насамарени, разговарале со лажен Кличко

А1он
Градоначалниците на неколку европски метрополи беа измамени да учествуваат во видео повик со градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. Градоначалничката на Берлин Франциска Гифи во петокот
Свет

ВИДЕО: Голем протест за поддршка на Русија во Берлин

А1он
Околу 5.000 возила учествуваа денеска на авто-митингот за поддршка на Русија во германската престолнина. Учесниците носеа руски знамиња на возилата, а собирот се одржа под
Свет

Голем протест во Берлин против владината одлука за задолжителна вакцинација

А1он
Во Берлин почна голем собир на граѓаните кои се противат на одлуката на германската Влада за воведување задолжителна вакцинација. Берлинчани од сите страни доаѓаат на