berlin

Свет

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон институт за инфективни болести во Берлин

А1он
Неколку напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт за инфективни болести Роберт Кох во Берлин, предизвикувајќи мала штета на зградата, соопшти денеска полицијата. Инцидентот се
Свет

Собир на противници на епидемиските мерки во Берлин

А1он
Противници на рестриктивните мерки воведени за да се спречи ширењето на Ковид денеска се собираат на протестен марш во Берлин, а организаторите очекуваат дека на
Свет

(ВИДЕО) Борба против расизмот: Во Берлин формиран ланец од луѓе долг 9 километри

А1он
Повеќе илјади луѓе во Берлин денеска се наредија еден до друг, формирајќи ланец, со цел да испратат порака против расизмот, дискриминацијата и општествената нееднаквост. Од
Свет

Голем пожар во близина на аеродромот во Берлин

А1он
Голем пожар избувна во северен Берлин, во близина на аеродромот Тегел. Горат складишта и засега нема информации за евентуални жртви. Според градската противпожарна служба, причините
Свет

Германија: Насилство на протести против мерките воведени поради коронавирусот

А1он
Германската полиција денеска соопшти дека повеќе од сто лица биле приведени на протестите против рестриктивните мерки воведени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус,
Свет

Испишано „Благодарам“ на Браденбуршката порта во Берлин

А1он
Зборот „Благодарам“ беше напишан на Бранденбуршката порта во Берлин. Светлосното шоу беше во чест на 75-годишнината од крајот на Втората светска војна. „Благодарам“ беше напишано
Регион

Вучиќ: Берлин преку Брисел ќе има главен збор во решавање на косовското прашање

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Берлин преку Брисел ќе води главен збор во решавањето на косовското прашање, бидејќи за специјален пратеник на ЕУ