deportacija

Македонија

Игуменот Фотиј (Александар Костовски) депортиран од Косово во Северна Македонија

А1он
Игуменот на манастирот Девина вода на СПЦ во општина Звечан, отец Фотиј, кој е државјанин на Северна Македонија и чие граѓанско име е Александар Костовски,
Македонија

Почнува одбележувањето 80 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

А1он
Во Битола, Штип и Скопје од денеска до недела ќе се одбележуваат 80 години од 11 Март – Денот на депортацијата на 7144 македонски Евреи
Свет

Тимот на Бајден планира да спречи депортација на милион имигранти од Хондурас и Гватемала

А1он
Идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден разгледува план за заштита од депортирање на повеќе од еден милион имигранти од Хондурас и Гватемала.
Свет

Германија од следната година ќе почне да депортира кривично осудени сириски бегалци

А1он
Германија денеска соопшти дека ќе дозволи идната година да истече важечката забрана за депортација на Сиријците, доколку тие претставуваат безбедносен ризик, а одлуката ќе ги
Македонија

Три женски лица од Македонија се прифатени во постапка за депортација од Турција

А1он
Вчера вечерта преку Меѓународниот аеродром Скопје е извршена депортација на три женски лица, од кои две со регулиран статус на државјанки на Македонија и едно
Македонија

Македонски државјанин депортиран од Сирија, бил дел од терористичка група

А1он
Еден државјанин на Северна Македонија и еден на Германија кои биле дел од терористичка група се депортирани од Турција во нивните земји, соопшти турското Министерство
Свет

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

А1он
Амос Дов Силвер, основач на најголемата светска мрежа за продажба на дрога преку Интернет, избега од киевскиот меѓународен аеродром „Бориспил“, пренесува ТАСС. Украинската национална полиција
Македонија

Скопје одбележува 76 години од депортацијата на македонските Евреи

А1он
Со повеќе активности денеска во Скопје ќе бидат одбележани 76 години од депортацијата на македонските Евреи, во организација на Еврејската заедница и Фондот на холокаустот.