Македонски државјанин депортиран од Сирија, бил дел од терористичка група

Од:

Еден државјанин на Северна Македонија и еден на Германија кои биле дел од терористичка група се депортирани од Турција во нивните земји, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Тие биле заробени во Сирија како припадници на ИСИС.

Владата во Анкара најави дека ќе продолжи да ги враќа заробените терористи во матичните змеји и покрај противењето на некои европски држави, пренесува агенцијата Анадолија.

Според податоците на турското МВР, лани од Турција во нивните земји на потекло биле депортирани 780 странски терористи.

Би можело да ве интересира

Конфликти на границата со Сирија: Има мртви и ранети

ВИДЕО: Израелците ракетираа град во Сирија

Катерина Ѓуровски

Нападната е американска воена база во источна Сирија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) САД извршија одмазднички напади во Ирак и Сирија

ВИДЕО: Израел го нападна Дамаск, убиен ирански офицер

(ВИДЕО) Иран ги нападна Ирак и Сирија: Го уништивме шпионскиот штаб на ционистичкиот Мосад