evrei

Македонија

Во Скопје се одбележуваат 81 година од депортирањето на македонските Евреи

А1он
Со положување цвеќе пред споменикот на 7.144-те депортирани македонски Евреи во дворот на поранешниот скопски Монопол денеска во Скопје денеска се одбележуваат 81 година од
Македонија

Во Штип се одбележаа 81 година од депортацијата на Евреите во логорот на смртта „Треблинка“

А1он
Во Штип се одбележаа 81 година од депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта „Треблинка“. По тој повод на Комеморативната седница во Општина Штип
Свет

(ВИДЕО) 60 лица се уапсени откако толпа упадна на аеродром во Русија и бараa Евреи

А1он
Шеесет лица се приведени откако синоќа стотици антиизраелски демонстранти упаднаа на аеродромот во Махачкала во претежно муслиманскиот регион Дагестан во Русија, јави утринава новинската агенција
Македонија

Еврејската заедница ќе го одбележи Јом Хашоа – Националниот комеморативен ден на Израел

А1он
Фондот на Холокаустот на Евреите од Македонија и Еврејската заедница во земјава денеска во Меморијалниот центар на Холокаустот ќе го одбележат Јом Хашоа (27 нисан
Македонија

Десница: Длабока почит кон македонските Евреи

А1он
Пред точно 80 години на 11 март 7.144 македонски Евреи од тогашната бугарска војска сојузник на фашистичкиот окупатор, биле депортирани во логорот на смртта Треблинка
Македонија

Поворка на живите од Музејот на Град Скопје до Монопол-Империјал Тобако по повод 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи

А1он
Со поворка на живите од Музејот на Град Скопје до Монопол-Империјал Тобако, денеска почна одбележувањето .на 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи, што под покровителство
Македонија

Одбележување на 80 години од Холокаустот на македонските Евреи

А1он
Под мотото „11 март 1943 – Никогаш повеќе” денеска ќе биде одбележана 80-годишнината од Холокаустот на македонските Евреи, што под покровителство на Владата, го организира
Македонија

Почнува одбележувањето 80 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

А1он
Во Битола, Штип и Скопје од денеска до недела ќе се одбележуваат 80 години од 11 Март – Денот на депортацијата на 7144 македонски Евреи
Македонија

Неприфатливо е во Струмица да има маска со ликот на Хитлер – реакција на Еврејската заедница

А1он
Во пресрет на 80 годишнината на комеморацијата од депортацијата на Евреите од Македонија во центарот за убивање Треблинка, 11 март, Еврејската заедница во Република Македонија