evrei

Македонија

Неприфатливо е во Струмица да има маска со ликот на Хитлер – реакција на Еврејската заедница

А1он
Во пресрет на 80 годишнината на комеморацијата од депортацијата на Евреите од Македонија во центарот за убивање Треблинка, 11 март, Еврејската заедница во Република Македонија
Свет

Германска партија ги налути Евреите: Им честиташе верски празник со фотографија од исламско светилиште

А1он
Социјалдемократската партија (СПД) на германската покраина Хесен ги налути Евреите честитајќи им верски празник со фотографија од исламско светилиште. „Вечерва започнува Јом Кипур, најголемиот еврејски
Македонија

ВИДЕО: Повици да се запалат Евреите сосе хотел се шират на социјалните мрежи, откако тие се преселија во Охрид

Кристијан Ландов
Сменија три града и исто толку, нo можеби и повеќе места за престој. Групата Евреи, кои во Македонија ги нарекуваат сектата Лав Тахор, сега се
Култура

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија изработи 10 тактилни слики за лицата со попречености

А1он
Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија изработи 10 тактилни слики пропратени со опис на Брајово писмо, фотографија и текст за лицата со попречености –
Македонија

Реакција на Евреите од Македонија: Наместо бришење на терминот „бугарски“, да се додаде тогашниот бугарски фашистички окупатор

А1он
Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на
Свет

По цел еден век, германската армија вработи рабин како верски советник

А1он
За првпат по сто години и 76 години од крајот на холокаустот, денеска е именуван рабин како верски советник во германската армија. Золт Бала (42)
Македонија

Пендаровски на 78-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Треблинка: Простуваме, но не забораваме

А1он
Во спомен на холокаустот на македонските Евреи во логорот на смртта Треблинка на 11 март 1943-тата година, претседателот Стево Пендаровски денеска во дворот на Кабинетот