holokaust

Свет

Комеморација по повод 77-годишнината од ослободувањето на Аушвиц-Биркенау

А1он
Во Аушвиц, Полска, се одржува комеморација по повод 77-годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор „Аушвиц-Биркенау“ на Денот на сеќавањето на жртвите на холокаустот. Поради Ковид
Свет

ОН: Одобрена резолуцијата со која се осудува негирање на холокаустот

А1он
Генералното собрание на ОН денеска одобри резолуција со која се осудува секое негирање на холокаустот и се повикуваат сите нации и компаниите на социјалните мрежи
Македонија

Македонија стана полноправна членка на Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот

А1он
Во рамки на грчкото претседавање со Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот (ИХРА), од 2-10 ноември 2021 година, се одржаа пленарните Солунски состаноци на кои
Култура

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија изработи 10 тактилни слики за лицата со попречености

А1он
Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија изработи 10 тактилни слики пропратени со опис на Брајово писмо, фотографија и текст за лицата со попречености –
Македонија

Пендаровски: Да се сеќаваме на вистината за холокаустот, за никогаш да не се повтори

А1он
За време на холокаустот, нацистите го развиле најефикасниот начин за да уништат цел еден народ. И речиси успеале во таа монструозна намера. Во текот на
Македонија

Владини претставници на комеморациите по повод 78-годишнината од холокаустот на македонските Евреи

А1он
По повод 78-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Втората светска војна, владини делегации денеска присуствуваа во Скопје на комеморативните настани, организирани од еврејската заедница
Македонија

Пендаровски на 78-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Треблинка: Простуваме, но не забораваме

А1он
Во спомен на холокаустот на македонските Евреи во логорот на смртта Треблинка на 11 март 1943-тата година, претседателот Стево Пендаровски денеска во дворот на Кабинетот
Македонија

Заев: Холокаустот е најголемото злосторство во современата историја, никогаш да не се повтори!

А1он
Холокаустот е најголемото злосторство во современата историја на човештвото, а сеќавањата на жртвите секогаш ќе биде наша должност – Никогаш повеќе да не се повтори!,