Ministerstvo za kultura

Култура

Нивелација на платите во културата по дејности до март 2019

А1он
Министерството за култура информира дека до март 2019 година ќе спроведе нивелација на платите во културата по дејности, појаснувајќи дека причината е во тоа што
Култура

Потпишан Договор за соработка на министерството за култура и „Традуки“ за периодот 2019 – 2020 година

А1он
Министерот за култура Асаф Адеми денеска во Музејот на македонската борба, заедно со претставниците на земјите членки на Европската мрежа за литература и превод „Традуки“
Култура

Министерот за култура на увид на оштетените објекти од дождовите

А1он
„Министерството за култура на Република Македонија ја информира јавноста дека по првичните информации за сериозни штети предизвикани од дождот во повеќе национални установи, заменик-министерот за
Македонија

Министерство за култура ќе го испитува трошењето од службените картички

А1он
Одделението за внатрешна ревизија при Министерството за култура детално ќе го испита трошењето средства од службените картички од 2011 година досега. Доколку се утврдат пропусти
Видео Македонија

(ВИДЕО) Канческа–Милевска: Тезите на Фетаи се рекла – казала и груба манипулација

А1он
Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, на прес конференција во Музејот на македонската борба кажа дека обвинувањата на Специјалното јавно обвинителство се рекла-казала тези и груба
Култура

Интензивно тече проектот за ентериерно уредување во Музејот на Робевци во Охрид

А1он
Во рамките на проектот кој е дел од програмата на Владата за обнова на поставките во музеите низ Република Македонија, со поддршка на Министерството за
Македонија

Министерство за култура: СДСМ да посочат еден објект од културата во Струмица кој го изградил Заев

А1он
Министерството за култура реагира на пресот на СДСМ од каде посочија дека четири години само се ветува обновата на стариот театар. -Во потполност ја разбираме
Македонија

Министерство за култура: Не се менува фасадата на МОБ и Универзитетската библиотека

А1он
Министерството за култура најостро ги демантира паушалните и невистинити информации кои ги пласираа некои од медиумите и некои претставници на политички партии, а кои се