mob

Култура

Концерт „Легендите живеат вечно“ во Македонска Филхармонија

А1он
Под мотото „Легендите живеат вечно“ вечерва во Македонската филхармонија ќе се одржи концерт во чест на македонските музички пејачи кои прерано починаа, со цел да
Култура

Оперската претстава „Турандот“ од Џакомо Пучини во Национална опера и балет

А1он
Во Националната опера и балет денеска ќе биде изведена операта „Турандот“ од Џакомо Пучини. Диригент е Иван Еминовиќ, режијата, сценографијата и костимографијата се на Џанкарло
Македонија

Пријавата за напад стигнала во МНТ, полицијата апелира на смиреност, евакуирани повеќе институции

А1он
Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се на терен по пријава за
Македонија

Полицијата го блокираше центарот на Скопје, неофицијално има дојава за бомба

А1он
Зградата на Македонската опера и балет, заедно со Македонскиот народен театар се евакуирани, заедно со сите околни објекти, меѓу кои и зградата во која се
Култура

Гала концерт „Опера и балет под ѕвездите“ на платото пред НОБ

А1он
По пауза од неколку месеци поради пандемијата предизвикана од коронавирусот, Националната опера и балет вечер ќе одржи гала оперски концерт и балетска претстава на отворено,
Култура

Гала концерт „Опера и балет под ѕвездите“ во петок на платото пред НОБ

А1он
По пауза од неколку месеци поради пандемијата предизвикана од коронавирусот, Националната опера и балет ќе одржи гала оперски концерт и балетска претстава на отворено, насловен
Култура

Василичарскиот концерт „Легенди“ утре и задутре во Националната опера и балет

А1он
Песни од најдобрите музички поп легенди во целосно нови симфониски аранжмани, ќе бидат дел од програмата на утрешниот гала концерт по повод празникот Василица, со