timonie

Македонија

Проштална средба на претседателот Пендаровски со францускиот амбасадор Тимоние

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше проштална средба со амбасадорот на Француската Република, Кристијан Тимоние, на која биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете
Македонија

Тимоние: Желбата на Франција е овие избори да бидат што поуспешни и демократски

А1он
Амбасадорот на Франција во земјава Кристиан Тимоние денеска беше во седиштето на Демократската партија на Албанците во Тетово на средба со претседателот на Мендух Тачи
Македонија

Тимоние на средба со Весел Мемеди во НДП, разговарано за причините за неучество на изборите

А1он
„Претседателот на НДП Весел Мемеди, во придружба на Генералниот Секретар г.Сухејл Фазлиу, и Портпаролот на партијата Шпат Исеини го дочекаа амбасадорот- неговата екселенција Кристијан Тимоние,
Македонија

Спасовски-Тимоние: Државата се движи во вистинската насока, државните интереси мора за сите да се во прв план

А1он
Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска имаше средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, на која е констатирано дека Република Северна Македонија постигна многу
Македонија

Тимоние: До нас е да разговараме за новите правила на игра, а до вас е да ги донесете законите против корупција

А1он
Сега е на лидерите на ЕУ да разговараат меѓу себе за да ги сменат правилата на игра, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско
Видео Македонија

(ВИДЕО) Тимоние: Случајот „Рекет“ покажа дека реформите во судството се движат во позитивна насока

Ана Василевска
Амабасадорот Кристијан Тимоние потврди дека до него стигнуваат поплаки од граѓани кои не се задоволни од некои судски одлуки. Според него слушајот „Рекет“ покажал дека
Македонија

Тимоние: Претстојните месеци да се искористат на најдобар начин за да може реформската агенда целосно да се спроведе

А1он
Одредени реформи се веќе спроведени, остануваат и други реформи што треба да се спроведат и навистина билансот е веќе направен. На почетокот на летово ќе
Македонија

Тимоние: Не можам да предвидам датум, се чека извештајот на ЕК за да направиме проценка

А1он
Не можам да зборувам за датум за преговори. Ќе го чекаме извештајот на Европската комисија кон крајот на мај за да направиме проценка дали е
Македонија

Средба на Ахмети со францускиот амбасадор Тимоние

А1он
Претседателските избори и вториот изборен круг, евроатланската интеграција, состојбата во регионот, како и Берлинскиот Самит, беа дел од темите на кои разговарале претседателот на Демократската
Македонија

Тимоние: Претседателските избори да бидат фер, да не се оспоруваат резултатите

А1он
Имате одлични тројца кандидати за претседател и државата треба да се гордее со нив. Трката мора да се одигра фер, во мирна, демократска атмосфера и