EK

Македонија

С. Македонија продолжува да ги исполнува условите за визна либерализација

А1он
Европската комисија денеска ги презентираше резултатите од редовниот мониторинг на критериумите за визна либерализација во земјите од Западен Балкан и од источното Партнерство, сите ги
Свет

Омбудсманот на ЕУ отвара истрага против Европската комисија и комесарката Шуица

А1он
Омбудсманот на ЕУ, Емили О’Рајли, одлучи да отвори истрага поради изјави на еврокомесарката за демократија и демографија, Дубравка Шуица и отсуството на соодветна реакција од
Свет

ЕК признава дека учеството на фон дер Лајен во хрватската изборна кампања беше „грешка“

А1он
Портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер призна дека појавувањето на претседателската на институцијата, Урсула фон дер Лајен било „ненамерна грешка“, но Комисијата не се извини,
Македонија

Димитров: ЕК зазеде принципиелен став за јазикот, не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК

А1он
Важно е што ЕК зазеде принципиелна позиција во однос на прашањето на јазикот. Од анализите на МНР македонски јазик во документ на ЕК последен пат
Свет

Брисел: На донаторска конференција собрани преку шест милијарди евра

А1он
На втората меѓународна донаторска конференција за борба против коронавирусот, свикана од претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лаејн, беа собрани 6,15 милијарди евра од
Македонија

ЕК: Преговарачките рамки ќе се објават „што е можно поскоро“

А1он
Европската Комисија (ЕК) сѐ уште не ги „финализирала“ преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, повеќепати изјави дека тие ќе
Свет

ЕК ја поздрави зголемената реактивност на веб платформите против говорот на омраза

А1он
Европската комисија (ЕК) денеска ги сподели резултатите од последниот извештај за спречување илегален говор на омраза на интернет, јави дописничката на МИА од Брисел. Мониторингот
Економија

Брисел отвора антимонополска истрага за спојувањето на Пежо и Фијат-Крајслер

А1он
Европската комисија најави отворање детална истрага за спојувањето на францускиот Пежо ПСА и италијанско-американскиот производител на автомобили Фиат-Крајслер, поради сомневања дека ќе се создаде компанија
Свет

Еврокомесарот за трговија, Фил Хоган, сака да биде директор на СТО

А1он
Европскиот комесар за трговија, Фил Хоган, најави денес дека ќе ги ограничи јавните настапи, по објавата дека ќе се кандидира за директор на Светската трговска