EK

Економија

ЕК исплати нови 14 милијарди евра помош на земјите-членки

А1он
Европската комисија исплати 14 милијарди евра на девет земји-членки во четвртата транша од финансиската поддршка наменета за зачувување на работните места. Во рамките на денешната
Свет

Шинас: Мораме да воспоставиме поголема контрола на границата на ЕУ

А1он
Потпретседателот на Европска комисија задолжен за прашањата на миграцијата и промоција на европскиот начин на живот Маргаритис Шинас изјави дека е потребна посилна контрола на
Свет

ЕК обезбедува 200 роботи за дезинфекција на европските болници

А1он
Како дел од тековните напори за справување со ширењето на коронавирусот и обезбедување на потребната опрема на земјите-членки, Европската комисија купи 200 роботи за дезинфекција,
Економија

ЕК обезбеди 128 милиони евра за проекти за справување со социо-економските последици од Ковид-19

А1он
Европската Комисија најави дека се селектирани 23 проекти во рамките на програмата Хоризонт 2020 на ЕУ што ќе добијат вкупно 128 милиони евра за справување
Економија

ЕК предвидува бавно и неизвесно економско закрепнување на ЕУ

А1он
Есенските економски проекции на Европската Комисија не се охрабрувачки, вториот бран на коронавирусот и новите рестриктивни мерки дополнително ги влошуваат условите, јави дописничката на МИА
Свет

ЕК бара начин да го спречи штетното влијание на социјалните мрежи врз демократијата

А1он
Последниот извештај на Заедничкиот истражувачки центар (ЗИЦ) на Европската Комисија (ЕК) покажува дека демократските столбови на ЕУ се „под притисок“ на влијанието на социјалните мрежи
Македонија

Владата има позитивен пристап кон добрососедските односи и регионалната соработка, нотира ЕК во Извештајот

А1он
Извештајот на ЕК за реформскиот напредок на Северна Македонија констатира дека Владата презеде позитивен пристап кон регионалната соработка и добрососедските односи, што се сметаат за