lajen

Свет

Фон дер Лајен им „скрцка“ на унгарските власти: Рокот изминува утре

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се закани дека ќе поведе прекршочна постапка против Унгарија поради законот за ЛГБТ заедницата. Од Унгарија се
Свет

Орбан: Срамно е тоа што го зборува Фон дер Лајен за геј-правата во Унгарија

А1он
Забелешките на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, околу унгарскиот закон со кој се планираат нови ограничувања на правата на ЛГБТ заедницата се
Регион

Лајен предлага на Турција долгорочно да ѝ се помогне околу мигрантите

А1он
Берлин, 22 јуни 2021 (МИА) – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека ќе предложи финансиската помош од Европска Унија за
Македонија

Македонската дијаспора ѝ пиша писмо на Урсула вон дер Лајен: Отворете ги преговорите со Македонија

А1он
Обединетата македонска дијаспора (ОМД), главна организација на македонските иселеници во САД, во писмо испратено до претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен и до претседателот
Свет

Фон дер Лајен за првпат проговори за инцидентот со каучот во Анкара: Нема оправдување

А1он
Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, за првпат се огласи јавно по инцидентот во Анкара кога остана без седиште, оценувајќи дека единствена причина
Свет

Лајен: Од април очекуваме 100 милиони дози вакцини месечно

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен очекува дека снабдувањето со вакцини против коронавирусот од април може двојно да се зголеми, што би значело
Свет

Фон дер Лајен: Вложивме милијарди во развој на вакцини, компаниите сега да го исполнат своето

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ инвестирала милијарди евра во развој и производство на вакцини против Ковид-19 и дека сега