lajen

Регион

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ, време е Унијата да дејствува

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку
Македонија

Претседателката на ЕК фон дер Лајен утре во посета на Македонија

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен утре ќе допатува во посета на Република Северна Македонија. Фон дер Лајен ќе биде пречекана од премиерот
Свет

Фон дер Лајен им „скрцка“ на унгарските власти: Рокот изминува утре

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се закани дека ќе поведе прекршочна постапка против Унгарија поради законот за ЛГБТ заедницата. Од Унгарија се
Свет

Орбан: Срамно е тоа што го зборува Фон дер Лајен за геј-правата во Унгарија

А1он
Забелешките на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, околу унгарскиот закон со кој се планираат нови ограничувања на правата на ЛГБТ заедницата се
Регион

Лајен предлага на Турција долгорочно да ѝ се помогне околу мигрантите

А1он
Берлин, 22 јуни 2021 (МИА) – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека ќе предложи финансиската помош од Европска Унија за
Македонија

Македонската дијаспора ѝ пиша писмо на Урсула вон дер Лајен: Отворете ги преговорите со Македонија

А1он
Обединетата македонска дијаспора (ОМД), главна организација на македонските иселеници во САД, во писмо испратено до претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен и до претседателот
Свет

Фон дер Лајен за првпат проговори за инцидентот со каучот во Анкара: Нема оправдување

А1он
Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, за првпат се огласи јавно по инцидентот во Анкара кога остана без седиште, оценувајќи дека единствена причина
Свет

Лајен: Од април очекуваме 100 милиони дози вакцини месечно

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен очекува дека снабдувањето со вакцини против коронавирусот од април може двојно да се зголеми, што би значело