omd

Македонија

Обединета македонска дијаспора: Барањата на Бугарија се непристојни и неконструктивни

А1он
Обединета македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за
Регион

ОМД е длабоко разочарана од одлуката за претворување на цариградската Света Софија во џамија

А1он
Обединетата македонска дијаспора изрази длабоко разочарување поради одлуката каде што цариградската Света Софија ќе биде претворена во џамија по турската судска наредба дека неверојатното светско
Македонија

ОМД стана партнер на Бирото за попис на САД во тековниот попис на населението

А1он
Американското Биро за попис соработува со илјадници невладини организации за успешна реализација на Пописот 2020 во САД и објавува за нив на официјалниот веб страна.
Македонија

ОМД бара одложување на изборите поради коронавирусот

А1он
Како најголема организација на македонците надвор од Македонија, Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) се приклучи на повиците од јавноста во државата на одлаѓање на изборите поради
Македонија

Американскиот сенатор Марк Браун за првпат стана член на конгресната група за Македонија

А1он
Републиканскиот сенатор Мајк Браун од Индијана е првиот американски сенатор кој стана член на конгресната група за Македонија и заедницата на американските Македонци во САД,
Македонија

ОМД го осудува предлогот за фискална автономија на општини со мнозинство Албанци

А1он
„Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) остро го осудува предлогот на професорот Башким Селмани за креирање фискална автономија на македонските општини со мнозинство Албанци. Селмани тврди дека
Македонија

(ВИДЕО) ОМД: Амбасадата на САД во Скопје да се извини за грешната македонска национална химна

А1он
Обединетата македонска дијаспора повика на итно изјаснување и извинување од страна на Амбасадата на САД во Скопје, Македонија, за неприфатливата грешна македонската национална химна испеана
Македонија

ОМД повикува на отпор против уставните измени

А1он
Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува „континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на
Македонија

ОМД: Повикот на премиерот за помирување е закана за демократијата

А1он
Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со загриженост ги следи случувањата во матичната земја, каде што премиерот Зоран Заев повика на помирување помеѓу опозицијата и власта на
Македонија

Средба на претставници на ОМД со Претседателот Иванов

А1он
Вчера, во кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Д-р. Ѓорге Иванов, во Скопје, се оствари средба помеѓу Претседателот Иванов, претседавачот на Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД),