Обединета македонска дијаспора: Барањата на Бугарија се непристојни и неконструктивни

Од:

Обединета македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Во овој важен момент на долгоочекуваниот процес на пристапување во ЕУ, стои во денешното соопштение од ОМД, многу е очигледно дека Бугарија cе занимава со политички опортунизам, а против ранливата македонска држава, како средство за извлекување некакви отстапки.

– Бугарија користи сè и сешто за да го казни македонскиот народ, дури и основните работи како што cе јазикот, националниот идентитет и историјата. ОМД смета дека бесрамните изјави на бугарската Влада не се конструктивни за легитимно унапредување на преговорите со ЕУ, соопштија денеска од ОМД, организација на македонските иселеници и Македонците родени во САД, формирана во 2004 година

Тие, дополнува, ниту пак придонесуваат во поттикнување на пријателски односи меѓу двете соседни држави. Наместо тоа, го нарушуваат кредибилитетот и транспарентноста на процесот на пристапување кон ЕУ, а истовремено го исмејуваат и наводниот договор за „пријателство“ меѓу двете држави.

Од ОМД посочуваат дека „ваквите агресивни ставови намерно се пласираат сега, а во прилог на одвлекување на вниманието на домашната јавност од проблемите со кои cе соочува владата на Бојко Борисов, вклучувајќи ја и широката распространетата корупција, организираниот криминал и девалвираните демократски стандарди на Софија“.

-Актуелната влада во Бугарија cе соочува со растечки протести и секојдневни собири на незадоволни граѓани, велат од организацијата ОМД.

Би можело да ве интересира

Владата ја оцени како недостојна изјавата на Каракачанов дека ќе прати војници да ги отстранат спомениците

А1он

Старова: Ирационалноста во македонско-бугарските односи да ја надминеме со размена на културни вредности

Ана Ололовска

Шеќеринска не ја смета за сериозна изјавата на Каракачанов дека ќе прати војници да ги отстранат спомен плочите

Искра Манојлоска

Јохансон побарала од бугарскиот премиер да се деблокира договорот за Фронтекс со Скопје

Ана Ололовска

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот и решението не е преку нов договор

Ана Ололовска

Интензивирање на билатералните односи со Бугарија, Заев наскоро во Софија на средба со Борисов

Ана Ололовска