gabriel eskobar

Македонија

Ескобар: Од ВМРО-ДПМНЕ добивме уверување дека земјата ќе остане на европскиот пат

А1он
Очекуваме дека Северна Македонија ќе продолжи по европскиот пат, кажа заменик-помошникот секретар на САД во заминување и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, во
Свет

Ескобар: Ми измина мандатот, лажна вест е дека сум отпуштен

А1он
Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија и американскиот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска изјавија дека му изминал мандатот, поради што
Регион

Габријел Ескобар: Српската заедница на Косово страда, итно се потребни решенија

А1он
Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска изјави дека српската заедница на Косово страда поради указот за забрана на динарите на таканаречената
Македонија

Ескобар: САД очекуваат по изборите да се формира Влада посветена на НАТО и на интеграцијата во ЕУ

А1он
Северна Македонија е многу солиден партнер на САД, како билатерално, така и мултилатерално во НАТО и ОБСЕ и Вашингтон очекува и по изборите земјата да
Регион

Габриел Ескобар: Игнорирајќи го дијалогот, Приштина ги игнорира и европските партнери

А1он
Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска изјави дека со игнорирањето на дијалогот со Белград, Приштина ги игнорира своите европски партнери, кои,
Регион

Ескобар: Приштина мора да го промени пристапот, Белград да биде трпелив

А1он
Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник на САД за дијалог меѓу Белград и Приштина, Габриел Ескобар, изјави дека по новиот колапс на разговорите
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се
Македонија

Османи до Ескобар: Блокадата нѐ чини една милијарди евра годишно финансиска поддршка од ЕУ

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД
Македонија

Мицкоски му рекол на Ескобар дека власта погрешно го информира, избегна да даде изјава по средбата

А1он
Актуелната власт во Македонија за многу внатрешни политички прашања погрешно ја информира меѓународната заедница вклучително и САД, му рекоч лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на
Македонија

(ВИДЕО) Ексобар: Нема да му вршам тортура на Мицкоски, само ќе му кажам што очекувам

Орце Костов
Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален преставник за Балканот, Габриел Ескобар по средбата со премиерот Димитар Ковачевски ќе оди на средба со лидерот на