eskobar

Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се
Македонија

Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се
Македонија

Ковачевски: Поддршката од САД е значајна во сите клучни моменти за нашата држава

А1он
Стратешкото партнерство со САД е базирано на меѓусебна доверба и продолжуваме да го развиваме низ меѓусебно разбирање, за сите важни прашања од заеднички и стратешки
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски-Ескобар: Северна Македонија ќе го продолжи патот кон полноправно членство во ЕУ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави, кој е во дводневна посета на нашата земја. „На
Македонија

Ескобар на средба со Пендаровски

А1он
Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар попладнево, со средба со претседателот Стево Пендаровски, ја почна дводневната посета на државава. Според најавите, во тек на
Регион

Ескобар: Договорот во Охрид е за регионално помирување и забрзан влез на Западен Балкан во ЕУ

А1он
САД уште еднаш укажаа дека целосно го подржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ, и сакаат земјата да стане полноправна членка на Унијата што побргу,
Регион

Ескобар: Сега сме многу поблиску до формирањето на Заедницата на српските општини на Косово

А1он
Сега сме многу поблиску до формирањето на Заедницата на српските општини на Косово отколку пред неколку недели, изјави денеска заменик-помошникот државен секретар и специјален пратеник
Регион

Шоле и Ескобар: Време е за формирање Заедница на општини со српско мнозинство

А1он
Советникот во американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, посочија дека е време да се формира Заедница
Регион

Ескобар: Црна Гора мора да го реши политичкиот ќорсокак

А1он
Црна Гора мора да го реши политичкиот ќорсокак во кој се најде и да остане посветена на евроатлантскиот пат, изјави денеска специјалниот пратеник на американскиот