(ВИДЕО) Ексобар: Нема да му вршам тортура на Мицкоски, само ќе му кажам што очекувам

Од:

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален преставник за Балканот, Габриел Ескобар по средбата со премиерот Димитар Ковачевски ќе оди на средба со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и вети дека нема да го врши тортура како странски дипломат.

Ова е одговор на обвинувањата на опозицискиот лидер дека Владата коленичи и моли да дојдат странски високи дипломати за да го убедуваат со тортура ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени.

– Сакам да кажам дека нема никој нема да го подложам на тортура. САД не избира влади за земјите на НАТО, меѓутоа поставуваме очекувања и единствената работа која ќе ја кажам е да ја пренесам истата порака која ја ширам во регионот дека САД ги гледа како природни партнери оние што се посветени на НАТО и на борбата против корупцијата. Сакам да имам отворена размена на гледишта – рече Ескобар.

Заменик државниот секретар на САД повторно истакна дека Македонија е вистински пријател на САД која помогнала во Авганистан, Украина, а што е најважно помогнала да се постигне договор помеѓу Србија и Косово.

– Партнертството кое го имаме за заштита на демократијата. Во смисла на проширувањето на Еворпската унија секогаш сум велел дека Западен Балкан е регионот со најголем потенцијал и најбрз раст. Европа и Америка имаат потреба од вас, вие сте стратешки партнер. Ни беше мило што започна процесот во Собрание, се надевам дека ќе продолжи – потенцира Ескобар.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски да излезе пред граѓаните и да одговори за средбите со Палевски

ВМРО-ДПМНЕ: По дезертерот Ковачевски, доаѓа дезертерот од АРМ и деспот од Форино Талат Џафери, срам за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДС треба да се загрижени за прикривање докази и несоодветна истрага, негуваа монструм добија Франкенштајн

ВМРО-ДПМНЕ: Политички и полициски структури на СДС го охрабруваа Палевски да шири токсична атмосфера и да сее омраза

Горан Наумовски

Министерството на Груби е најзатворена институција, покажа истражувањето за Индексот за отвореност

Орце Костов

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО