kanceska milevska

Македонија

Обвинителството ја отфрли кривичната за Бети Канческа Милевска за отштета од близу 3 милиони евра

Ана Василевска
Надлежен јавен обвинител од Скопското јавно обвинителство ја отфрлил кривичната пријава против три лица за кривично дело несовесно работење во службата, меѓу кои е и
Македонија

Канческа-Милевска наместо да зборува за амандманот, се правдаше зошто гласала

А1он
Ексминистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, наместо за амандманот од осумката на ВМРО-ДПМНЕ, кој беше одбиен, говорницата ја искористи за правдање зошто ги поддржале уставните измени.
Видео Македонија

ВИДЕО: Полицијата ги спречи демонстрантите да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

А1он
Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, но не успеаја да стигнат
Видео Македонија

(ВИДЕО) Канческа-Милевска: Прифатени се нашите амандмани, сите пратеници да се вклучат во расправата

А1он
Нашите амандмани ќе бидат вградени во предлогот кој Владата ќе го достави до Собранието, рече денеска пратеничката Елизабета Канческа-Милевска во изјава во врска со уставните
Видео Македонија

(ВИДЕО) Канческа-Милевска: Ќе имаме координација за законот за амнестија на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Ексминистерката за култура и актуелна пратеничка во Собранието на РМ Елизабета Канческа Милевска изјави дека денеска во законодавниот дом ќе имаат координација за законот за
Македонија

Канческа-Милевска со Заев, Димитров и Дескоска ќе разговара околу уставните амандмани

А1он
Попладнево координаторката на новата пратеничка група, Елизабета Канческа – Милевска ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерката
Македонија

Координаторката Канческа-Милевска на средба со Џафери, пратеничката група ќе почне со работа од понеделник

А1он
Осумте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата кои гласаа за отпочнување на процесот за уставни промени, во петокот, поднеле официјално барање до собранискиот спикер Талат Џафери
Видео Македонија

ВИДЕО: Канческа-Милевска непрецизна – не кажа дали ќе гласа за уставните измени

А1он
Пратеничката Елизабета Канческа Милевска од собраниската говорница повика на разумот и национален консензус, но и по говор од 10 минути остана нејасно дали ќе гласа
Македонија

Канческа Милевска: Го разбирам обвинението, но не можам да си најдам вина

А1он
Ексминистерката за култура Елизабета Канческа Милевска рече дека не се чувствува виновна, заедно со уште двете други обвинети Јулијана Угриновска и Лидија Лазарова Цветковска. „Го
Македонија

Канческа Милевска за злоупотреби ја товари и финансиската полиција

А1он
За сомнение дека сториле кривично дело, Управата за финансиска полиција на Р Македонија поднела кривични пријави против Е.К.М. – министер при Министерство за култура на