Канческа-Милевска со Заев, Димитров и Дескоска ќе разговара околу уставните амандмани

Од:

Попладнево координаторката на новата пратеничка група, Елизабета Канческа – Милевска ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерката за правда, Рената Дескоска.

Средбата ќе се случува во Собранието, каде Канческа-Милевска со соговорниците ќе разговара за уставните амандмани.

Претходно, осумте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата кои гласаа за отпочнување на процесот за уставни промени, поднесоа официјално барање до собранискиот спикер Талат Џафери за формирањето на новата пратеничка група Независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Џафери ги информирал сите пратеници за новата пратеничка група, која треба да почне со работа од наредниот понеделник, брифираат од Кабинетот на Џафери.

Утрово координација имале координаторите на пратеничките групи од СДСМ, ДУИ и Беса. Од Кабинетот на Џафери информираа дека и денеска пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствувале на координацијата, а веројатно, во текот на денот претседателот ќе има посебна средба со координаторот Драган Данев.

Данев попладнево ќе одржи прес-конференција во врска со најавениот предлог-закон за амнестија за сите лица вклучени во случувањата во Собранието од 27 април минатата година.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Уставниот суд ја разгледува одлуката за распуштање на Собранието

Ана Ололовска

Заев: Пред 27 години нашата државност, посебност, нашиот идентитет и култура беа признаени и верификувани од целата меѓународна јавност

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заеви донираат 700 пакети храна за жителите на Куманово и Дебар

Ландов

Заеви ќе донираат скафандери, визири и маски за здравствените работници

Ана Ололовска

Заев: Од економските мерки за справување со кризата, прво се испорачаа 200 милиони евра за поддршка на работниците, на стопанството и фирмите

Ана Ололовска