makedonija blokira

Македонија

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

А1он
По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска
Македонија

„Македонија блокира“: Ќе се мрзнеме цел ден, промена на име нема да има

А1он
Пред Законодавниот дом започна протестот на „Македонија блокира“. Граѓаните кои се против промената на уставното име веќе трети ден паралелно со 75-тата собраниска седница на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бачев: Мицкоски глуми дека го брани името, а на странците им ветил дека нема да ги попречува уставните измени

А1он
Мицкоски сега излегува на протест бидејќи следуваат избори. Во кампањата за претседателските избори тоа ќе се користи, ќе вели дека бил против уставните измени. Ова
Македонија

Бачев: Бејли и Стивенсон вршат притисок врз пратеници заклучени во Собрание

А1он
Дејвид Стивенсон на барање на американскиот амбасадор Џес Бејли држи тројца пратеници заклучени во Собрание, обвини лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, на протестите пред
Видео Македонија

ВИДЕО: Четворица приведени на протестот пред Собранието на РМ

А1он
По завршувањето на седницата за уставни промени, од страна на полицијата беа приведени четворица учесници на протестите против уставните измени кои, неофицијално, се обиделе да
Македонија

Бачев бара од собраниската говорница да се обрати претставник на „Македонија – блокира“

А1он
Јанко Бачев од „Единствена Македонија” на денешниот протест пред Собрание на некои организации обединети како „Македонија блокира”, побара во 16 часот од говорницата на Собранието
Македонија

(ВИДЕО) Протест на „Македонија-блокира“: Предавници не го продавајте она што е македонско

А1он
„Македонија – блокира” под засилно полициско обезбедување го започна протестот пред Собрание, каде што пратениците ја започнаа финалната фаза за усвојување на уставните измени. Тие
Македонија

Бачев повика на протест: Или ќе дозволиме маринетската власт да избрише се што е македонско или Македонија ќе победи

А1он
Како што е познато, лани на 4-ти ноември, осумдесет и четири организации – политички партии и здруженија од земјата и дијаспората потпишаа Повелба за стратешка
Видео Македонија

ВИДЕО: Полицијата ги спречи демонстрантите од „Македонија блокира“ да протестираат пред домот на пратеничката Александрова

А1он
Дваесетина граѓани и претставници на движењето „Македонија блокира“ направија обид да се собрерат пред домот на пратеничката Емилија Александрова, која како што велат, е една
Македонија

„Македонија блокира“ најави протести во 40 општини, побараа полицијата да не провоцира и да не ги спречува блокадите

А1он
„’Македонија блокира’ согласно утврдените активности за блокади и протести и во внатрешноста на земјата, денес, сабота, ќе блокира и протестира против уставните измени во 40