ВИДЕО: Полицијата ги спречи демонстрантите од „Македонија блокира“ да протестираат пред домот на пратеничката Александрова

Од:

Дваесетина граѓани и претставници на движењето „Македонија блокира“ направија обид да се собрерат пред домот на пратеничката Емилија Александрова, која како што велат, е една од 8-те пребегани и уценети пратеници.

Во соседството каде што живее Александрова можеше да се забележи силно полициско присуство, па организаторите не успеаја во намерата да и го предадат писмото, во кое како што рекоа, се образложени причините зошто таа не треба да гласа за уставните измени.

Сепак, претставници на „Македонија блокира“ одржаа говор на разглас, кој останатите присутни го проследија држејќи свеќи во рацете.

„Дигнете глава, ние сме со вас. Излезете со нас, простено ќе ви биде. Дојдете да ја спасиме Македонија заедно, сега веќе нема простор за играње на две столчиња – или сте со народот или не“, рече во својот говор еден од организаторите на протестот.

Собирно место за учесниците беше Собранието, а потоа поворката се упати кон домот на Александрова.

Претходно, „Македонија блокира“ слични настани организираше и пред домовите на други пратеници од опозицијата кои ги подржаа уставните промени.

Би можело да ве интересира

Се запали автомобил спроти Владата, во центарот на Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Посебен режим на сообраќај вo сабота и недела во Скопје

Ана Ололовска

Изгоре ресторан во центарот на Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Државно првенство на бармени по 14. пат во Скопје

Ана Ололовска

(ФОТО) Се сруши дел од мостот меѓу Ѓорче и Геге – санацијата ќе почека

А1он

Кристијан Нинески го фати крстот од Вардар во Скопје