ВИДЕО: Четворица приведени на протестот пред Собранието на РМ

Од:

По завршувањето на седницата за уставни промени, од страна на полицијата беа приведени четворица учесници на протестите против уставните измени кои, неофицијално, се обиделе да ја прескокнат оградата и да се упатат кон Собранието.

По завршувањето на протестот се обрати еден од организаторите, Драган Угриновски, кој рече дека ова за нив е успешен ден бидејќи не им дозволиле на пратениците да ги изгласаат уставните промени.

– Ова е успешен ден за Македонија, не им дозволивме да го изгласаат она што сакаа да изгласаат. И бидејќи не успеаја во намерата, сакаа да не испровоцираат со полицијата, рече Угриновски.

Од „Македонија блокира“ најавија нови протести против уставните промени за утре, кои ќе започнат во 12 часот. На протестите пред Собранието се приклучи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со пратениците од неговата партија.

Седницата за уставните промени продолжува утре во 13 часот, кога ќе започне дискусијата за поднесените амандмани.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој Парламент нема мандат да менува Устав

Ковачевски и Груби се во паника, 10 пратеници од власта нема да гласаат за уставни измени тврди ВМРО-ДПМНЕ

Османи: Овој парламентарен состав треба да ги заврши уставните измени

Ана Ололовска

Собраниска расправа за изборот на Дуковска за судија на Уставен суд, за опозицијата прекршен е Уставот

Горан Наумовски

СДСМ: Уставните измени се важни за европската иднина, подготвени сме да разговараме со сите партии

Лимински: Уставните измени се нешто низ кое треба да поминете

Горан Наумовски