Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Од:

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името.

Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и функционерите од партијата.

На говорницата пред Собранието се читаат имињата на пратениците кои гласаат за уставните промени. Граѓаните ги исвиркуваат пратениците велејќи дека се „предавници и тендераши“.

Пред македонскиот Парламент се спомнува името и на американскиот амбасадор, Џес Бејли. Демонстрантите и понатаму тврдат дека тој е главниот организатор на уставните промени со цел промена на уставното име на Република Македонија.

Од „Македонија блокира“ велат дека ништо не е готово. Побараа поддршка од претседателот Иванов, а исто така напоменаа дека ќе поднесат жалба до Уставниот суд на РМ.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој Парламент нема мандат да менува Устав

Ковачевски и Груби се во паника, 10 пратеници од власта нема да гласаат за уставни измени тврди ВМРО-ДПМНЕ

Османи: Овој парламентарен состав треба да ги заврши уставните измени

Ана Ололовска

Собраниска расправа за изборот на Дуковска за судија на Уставен суд, за опозицијата прекршен е Уставот

Горан Наумовски

СДСМ: Уставните измени се важни за европската иднина, подготвени сме да разговараме со сите партии

Лимински: Уставните измени се нешто низ кое треба да поминете

Горан Наумовски