„Македонија блокира“ најави протести во 40 општини, побараа полицијата да не провоцира и да не ги спречува блокадите

Од:

„’Македонија блокира’ согласно утврдените активности за блокади и протести и во внатрешноста на земјата, денес, сабота, ќе блокира и протестира против уставните измени во 40 општини низ Македонија во периодот од 13:00 до 15:00 часот. Блокадите се уредно најавени во МВР.

‘Македонија блокира’ го реафирмира својот став дека во овој момент сите национални и патриотски сили имаат обврска единствени и сплотени да се борат против уставните промени со кои се брише се што е македонско.

Го повикуваме Зоран Заев и министерот во МВР Оливер Спасовски да се вразумат и да не провоцираат како во случајот со блокадата на патот Охрид – Струга и Кичево Охрид кога полицијата ја спречи блокадата оти работите лесно може да излезат од контрола, дотолку повеќе, блокадите од „Македонија-Блокира“ продолжуваат до финалната одлука – или марионетската власт ќе избрише се што е македонско или Македонија ќе победи.

Оваа битка ќе биде решена со спречување на промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори со еден услов, а тоа е избори без Зоран Заев како премиер. Оваа борба е света должност и затоа Македонија ќе победи“ се вели во соопштението на „Македонија блокира“.

Би можело да ве интересира

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Наум Локоски

„Македонија блокира“: Ќе се мрзнеме цел ден, промена на име нема да има

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бачев: Мицкоски глуми дека го брани името, а на странците им ветил дека нема да ги попречува уставните измени

Наум Локоски

Бачев: Бејли и Стивенсон вршат притисок врз пратеници заклучени во Собрание

Наум Локоски

ВИДЕО: Четворица приведени на протестот пред Собранието на РМ

Наум Локоски

Бачев бара од собраниската говорница да се обрати претставник на „Македонија – блокира“

Ана Ололовска