tenderi

Македонија

Застаре случајот „Тендери“ во кој беше обвинета Канческа-Милевска

А1он
Случајот „Тендери“ на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО), застаре поради неодаменшните измени во Кривичниот законик. Во овој случај една од обвинетите беше поранешната министерка за
Македонија

Два рамковни договори по шест милиони од Петровец кај градежната „Адра“, градоначалникот вели: Немаме таква набавка

Александар Тодески
Два рамковни договори од Општина Петровец, за две различни работи, во два дена разлика, на 15-тина дена пред нова година паднале во рацете на една
Економија

За шест години, над 362 милиони евра народни пари кај седум градежни комапнии

Седум градежни комапнии 15 години стојат во „топ 10“ по добивање народни пари од државни тендери: „Жикол“, „Пелистер“, „Бауер БГ“, „Илинден Струга“, „Спектартермо“, „НБ-Компани“ и
Македонија

Обвинителството најави жалба на ослободителната пресуда за „Тендери“

А1он
Откако ќе ја добиеме пресудата во законскиот рок ќе вложиме жалба. Се надевам дека Апелацискиот суд Скопје, кој е надлежен да одлучува по жалбата, ќе
Македонија

Ослободителна пресуда за Канческа Милеска во „Тендери“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје, поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска, денеска беше ослободена од вина за „злоупотреба на службената положба и овластување“. Канческа
Македонија

„Тендери“: Екс министерката за култура треба да се пофали, а не да се осуди, велат бранителите и бараат ослободителна пресуда

Анита Петровска Рајковиќ
Завршни зборови на судењето за предметот „Тендери“ во кој е обвинета поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Се товари за „злоупотреба на службена положба
Македонија

Завршни зборови за случајот „Тендери“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје со давање завршни зборови од одбраната денеска продолжи судењето за случајот „Тендери“, против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска.
Македонија

Завршни зборови за случајот „Тендери“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје со давање на завршни зборови денеска продолжи судењето за случајот „Тендери“, против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Канческа
Македонија

Судскиот процес за „Тендери“ одложен за 20 април

А1он
Судењето за случајот „Тендери“, против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска, е одложено за 20 април годинава. Бранителот на Канческа Милевска, адвокатот Сашо Дуковска,