Актерот Висар Вишка разрешен од директорското место од театарот во Гостивар, инспекцијата утврдила неправилности

Од:

По надзорот што го направила инспекцијата на Министерството за култура, денеска од раководното место на театарот во Гостивар е разрешен актерот Висар Вишка. Како што дознава А1он, инспектори од Министерството за култура утврдиле неправилности во работењето поврзани со финансии, а деталите дополнително ќе бидат соопштени.

„Директорот Висар Вишка се разрешува поради работа која не е во согласност со закон и статут и во други случаи предвидени со закон. Министерството за култура преку овластен инспектор за култура на 28 10.2020 година изврши вонреден инспекциски надзор во НУ Гостиварски театар-Гостивар, при што се утврдени низа неправилности во работењето на назначеното раководно лице“, потврдуваат за А1он од Министерството за култура.

За нов вршител на должност е поставен вработен од колективот на театарот.

Вишка беше назначен за директор во септември минатата година, а на ова место дојде како вработен во Македонскиот народен театар и беше советник на министерот за култура Асаф Адеми, кој ја отвори Националната установа „Гостиварски театар“.

Тогаш беше објавено дека со одлука на Владата ќе има 27 вработени и дека театарот ќе ја дели сцената со Центарот за култура АСНОМ. Адеми тогаш кажа дека за старт на театарот ќе бидат издвоени 10 милиони и 225 илјади денари (околу 165.000 евра).

Би можело да ве интересира

Марија Минчова – Андонова од Штипскиот театар доби награда на фестивалот „Актерот на Европа“

Ана Ололовска

Драмата „Проколнатите“ прва премиера на Тетовски Театар за 2021 година

Ана Ололовска

Дваесеттиот фестивал „Албански театар во Северна Македонија“ од 2 до 9 септември

Ана Ололовска

Премиера на „Добрутро арамии“ на драмското студио „Миладин“

Ана Ололовска

Претставата „Светулки“, прва премиера во прилепскиот театар

Ана Ололовска

„Генетиката на Глембаеви“ во режија на Пројковски го отвори Театарфест „Петар Кочиќ“

Ана Ололовска