teatar komedija

Култура

Две претстави и многу смеа: Почна фестивалот „Гола месечина“ во општина Аеродром

А1он
На уникатен и необичен начин, овој викенд започна деветтото долго очекувано издание на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола Месечина“, организиран од Театар Комедија и Општина
Македонија

Разрешената директорка на Театар Комедија: Имав притисоци од министерката Стефоска да дадам оставка

Директорка на Театар Комедија, Магдалена Ризова-Черних, не знае зошто е разрешена од министерката за култура, Ирена Стефоска. Таа за вели дека имала огромни притисоци за
Култура

Стефоска пред заминување ја разреши директорката на Театар комедија, по месец дена откако ја назначи

Кристијан Ландов
По месец и половина директорување, министерката за култура во заминување, Ирена Стефоска ја разреши актерката Магдалена Ризова-Черних од в.д. директор на Театар комедија. Решението, Стефоска
Македонија

Стефоска ги информирала вработените во Театар комедија дека е објавен оглас за нов директор

А1он
Министерката за култура, Ирена Стефоска денеска ги информираше вработените во НУ Театар комедија дека согласно Законот за култура, денеска е објавен јавниот оглас за нов
Македонија

Шаќири: Бев разрешена оти казнив вработен кој без образложение не доаѓаше на работа

А1он
Досегашната в.д. директорка на НУ Театар Комедија, Нора Шаќири Марковиќ, се огласи на својот Фејсбук профил, а откако денеска беше разрешена од директорската позиција во
Македонија

(ВИДЕО) Бунт на вработените во „Театар Комедија“: Доколку Нора Шаќири не е соодветен кадар, Дарко Спасов да биде в.д. директор

А1он
Дел од вработените во Театар Комедија најавуваат бунт со правни и јавни механизми, доколку на местото в.д. директор од каде е разрешена Нора Шаќири-Марковиќ, биде
Македонија

Нора Шаќири разрешена од директорската функција во „Театар комедија“

Кристијан Ландов
По скоро десет месеци од назначувањето, Нора Шаќири Марковиќ е разрешена од директорката функција во Театар Комедија. Ова доаѓа откако таа беше пријавена за мобинг
Култура

Актери од „Театар Комедија“ сметаат дека се задоцни со разрешувањето на Ристовски: ‘Пациентот’ е во кома

Кристијан Ландов
По разрешувањето на директорот Сашо Ристовски, актерот во „Театар комедија“, Тино Костадиновски, објави повеќе документи кои биле испраќани до ексминистерот за култура Асаф Адеми. Меѓу
Култура

Нора Шаќири нов в.д. директор на Театар Комедија, разрешен е Сашо Ристовски

А1он
Сашо Ристовски, досегашниот директор на НУ Театар Комедија е разрешен од функцијата поради неправилности во работењето, а како в.д. директор е поставена Нора Шаќири Марковиќ,