Нора Шаќири разрешена од директорската функција во „Театар комедија“

Од:

По скоро десет месеци од назначувањето, Нора Шаќири Марковиќ е разрешена од директорката функција во Театар Комедија. Ова доаѓа откако таа беше пријавена за мобинг односно психичко вознемирување врз вработените во театарот. Повеќе информации од тоа што увиделе инспекторите, не беа споделени со јавноста. На нејзино место, за нова в.д. директорка е назначена актерката Магдалена Ризова Черних која и е вработена во театарот.

Од Министерството за култура велат дека го добиле извештајот од Државниот инспекторат за труд. Во нивното објаснувње стои дека, разрешената Шаќири Марковиќ го прекршила Законот за спречување корупција. Според цитираниот член од Законот, таа започнала постапка за престанок на работен однос за време на избори, што е забрането. Дополнително наведуваат дека таа го прекршила и Изборниот законик, како и Законот за заштита од вознемирување на работно место.

„Со тоа се потврдува дека раководното лице водело и ја завршило дисциплинската постапка врз вработени во време на изборен процес. За нов в.д. директор на НУ Театар Комедија е назначена“, велат од Министерството за култура за „А1он“.

Инаку, во февруари годинава беше разрешен Сашо Ристовски кој беше директор на „Театар комедија“. Кај него беше констатирано дека направил злоупотреба со буџетски средства на театарот.

Би можело да ве интересира

Стефоска ги информирала вработените во Театар комедија дека е објавен оглас за нов директор

А1он

Шаќири: Бев разрешена оти казнив вработен кој без образложение не доаѓаше на работа

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Бунт на вработените во „Театар Комедија“: Доколку Нора Шаќири не е соодветен кадар, Дарко Спасов да биде в.д. директор

Ландов

Стота изведба на „Вардарски пастуви“ во Театар Комедија

Ана Ололовска

Актери од „Театар Комедија“ сметаат дека се задоцни со разрешувањето на Ристовски: ‘Пациентот’ е во кома

Кристијан Ландов

Нора Шаќири нов в.д. директор на Театар Комедија, разрешен е Сашо Ристовски

А1он