Тимот на ИРЛ добитник на наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

Од:

Тимот новинари од редакцијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) ја доби наградата „Никола Младенов 2020“ за Најдобра истражувачка сторија за серијалот текстови на тема „Пандемско профитерство – другата страна на приказната за Ковид-19“.

Наградата за најдобра репортерска фотографија и е доделена на фоторепортерката Арбнора Мехмети за фотографијата на тема „Две патки поминуваат на пешачки премин во време на полициски час“ објавена во „Слободен печат“.

Наградата за најдобар иновативен новинарски производ е доделена на новинарот Александар Манасиев за мултимедијалната сторија „Тивките балкански убијци“ што ја обработува темата за влијанието на термоцентралите врз животната средина, објавена на Интернет платформата „Види вака“.

Наградите се доделуваат традиционално по дваесетти пат, како дел од заложбите на МИМ за унапредување на професионалното новинарство и на демократските вредности во земјава.

Би можело да ве интересира

Писателот Сашо Огненовски добитник на Наградата за најдобар роман на Хрватското книжевно друштво во Риека

Во Битола врачена наградата за животно дело на актерот Петар Мирчевски

А1он

Олга Панкина добитник на наградата за превод „Златен витез“

Наградата „Актер на Европа 2021“ за Маргарита Џепа од Албанија

Германската фондација Фридрих Еберт му ја додели годинешната награда за човекови права на Зоран Заев

Жарко Настоски

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

Жарко Настоски