irak

Свет

Нов ракетен напад врз воздушна база со американски војници во Ирак

А1он
Три ракети денеска погодија ирачка воздушна база во која има и американски војници, без да предизвикаат жртви, изјави портпаролот на коалицијата предводена од САД. Полковник
Свет

САД изведоа воздушни напади во Ирак и Сирија

А1он
Американската армија вчера изврши воздушни напади врз силите поддржани од Иран во Ирак и Сирија, одговарајќи на нападите со беспилотни летала врз американскиот персонал и
Свет

(ВИДЕО) Ужасна трагедија во Багдад: 82 жртви во пожар во ковид центар

А1он
Најмалку 82 лица досега загинаа во пожарот што рано утринава ја зафати болницата „Ибн ал-Хатаб“ во Багдад, соопшти ирачкото Министерство за внатрешни работи. Во пожарот
Свет

Ирачкиот премиер ги отпушти клучните здравствени службеници поради пожарот во болницата во Багдад

А1он
Ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими денеска ги отпушти клучните здравствени службеници поради пожарот во болницата „Ибн ал-Хатиб“ во Багдад, во кој досега загинаа 82, а повредени
Свет

Ирачкиот премиер го прогласи 6 март за национален Ден на толеранцијата и коегзистенцијата

А1он
Премиерот на Ирак, Мустафа ал Кадими го прогласи 6 март за Ден на национална толеранција и коегзистенција. Одлуката уследи по средбата на папата Франциск со