vojska

Свет

Сисли: Швајцарската војска сака да потроши 50 милијарди франци до 2030 година

А1он
Вооружените сили на Швајцарија сакаат да потрошат дури 50 милијарди франци (57 милијарди долари) во наредните години за да се справат со влошената безбедносна ситуација
Македонија

САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

А1он
Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка
Свет

Тензично на Хималаите, Индија испраќа војска на границата со Кина

А1он
Индија распореди повеќе војници од кога било досега на границата со Кина, изјави денеска индискиот министер за надворешни работи Субраманјам Џаишанкар. „Денес индиската армија е
Свет

Тајвански војници собориле неидентификуван дрон близу кинески град

А1он
Тајванското Министерство за одбрана денеска соопшти дека пешадијата стационирана на островче во Тајван, близу кинескиот град Сиамен, собори дрон што летал над забранета територија, јави
Македонија

Ковачевски: Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата

А1он
Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата го прослави својот јубилеен
Регион

Новите власти во Црна Гора го сменија шефот на Генералштабот на војската

А1он
Началникот на Генералштабот на Војската на Црна Гора, Драгутин Дакиќ денеска е сменет од должноста и одлуката е испратена до претседателот на Советот за одбрана
Свет

Австрија бара етички да се регулира користењето роботи-убијци на бојното поле

А1он
Властите во Виена преземаат дипломатска иницијатива за развој на етичка рамка за употреба на роботи убијци на воените боишта во иднина. Министерот за надворешни работи