vojska

Регион

Враќање на задолжителниот воен рок во Србија – Ми дадоа убедлив аргумент за тоа, вели Вучиќ

Анита Петровска Рајковиќ
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска претставниците на Генералштабот на војската на Србија и на Министерството за одбрана му презентирале „убедлив аргумент“ дека
Регион

Военото раководство на Србија демантира дека сакале да влезат во Косово: Навреда за интелектот

А1он
Началникот на Генералштабот на војската на Србија, Милан Мојсиловиќ и министерот за одбрана, Милош Вучевиќ одржаа прес-конференција на која разговараа за ситуацијата на Косово и
Свет

Шведскиот премиер бара помош од армијата поради зголемените уличните пресметки на бандите

А1он
Шведскиот премиер Улф Кристерсон го повика врховниот командант на шведските вооружени сили Микаел Биден да помогне да се спречи порастот на убиствата поврзани со конфликтот
Свет

Сисли: Швајцарската војска сака да потроши 50 милијарди франци до 2030 година

А1он
Вооружените сили на Швајцарија сакаат да потрошат дури 50 милијарди франци (57 милијарди долари) во наредните години за да се справат со влошената безбедносна ситуација
Македонија

САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

А1он
Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка
Свет

Тензично на Хималаите, Индија испраќа војска на границата со Кина

А1он
Индија распореди повеќе војници од кога било досега на границата со Кина, изјави денеска индискиот министер за надворешни работи Субраманјам Џаишанкар. „Денес индиската армија е
Свет

Тајвански војници собориле неидентификуван дрон близу кинески град

А1он
Тајванското Министерство за одбрана денеска соопшти дека пешадијата стационирана на островче во Тајван, близу кинескиот град Сиамен, собори дрон што летал над забранета територија, јави
Македонија

Ковачевски: Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата

А1он
Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата го прослави својот јубилеен