mobilni telefoni

Економија

Во Македонија се помалку се плаќа во кеш: Раст од 20 отсто кај плаќањето преку мобилен

Орце Костов
Податоците на Народната банка за платежна статистика за третиот квартал од 2023 покажуваат дека и во третиот квартал од 2023 година се бележи нагорен тренд
Свет

Милиони Австралијци oстанаа без мобилни и интернет услуги

А1он
Милиони Австралијци денеска останаа без мобилни и интернет услуги откако мобилниот оператор Optus доживеа пад на системот. Optus е вториот по големина провајдер во земјата,
Магазин

Телефоните со Android ќе можат да испраќаат и примаат пораки преку сателит – и тоа подобро од iPhone

А1он
Се чини дека сателитското поврзување е новата „голема“ работа кај паметните телефони. Откако Huawei прв претстави телефон кој има сателитско поврзување, следеше и Apple, а
Свет

На летовите во ЕУ ќе можат да се користат мобилни телефони

А1он
Патниците во авиони во Европската унија од следната година ќе можат целосно да ги користат своите телефони за време на летот, јавува Би-Би-Си. Европската комисија
Свет

Испораките на мобилни телефони во Кина драстично се намалија во февруари

А1он
Испораките на паметни телефони во Кина се намалија за речиси една третина во февруари, соопшти денеска Кинеската академија за информации и комуникации (CAICT). Минатиот месец
Магазин

„Текно“ ги претстави новите макро-леќи за паметни телефони

А1он
По најавите лани во декември, компанијата „Текно“ (Tecno), со седиште во Шенжен, Кина, сега и ги претстави своите телескопски макро-леќи за мобилни телефони. Станува збор
Свет

Литванија ги советува граѓаните да не купуваат кинески мобилни телефони

А1он
Министерството за одбрана на Литванија ја советува јавноста да избегнува купување мобилни телефони од кинески производители и да се ослободи од нив што е можно
Економија

Од 1,66 милиони претплатници во мобилната телефонија, 1,3 милиони користат мобилен интернет

А1он
Во последниот квартал минатата година бројот на активни претплатници во мобилната телефонија изнесува 1 862 138. Регистрирани се 248 348 деловни постпеид претлатници, а од