mobilni

Економија

На мобилен месечно зборуваме по 3,5 часа, на фиксен половина час

А1он
Според најновите податоци на Агенцијата за електронски медиуми, во првите три месеци од годинава преку мобилен се реализирани 1.338.211.097 минути разговор, или во просек секој
Економија

A1 Македонија ќе ги доставува месечните сметки електронски до корисниците

А1он
Телекомуникациската компанија А1 Македонија денеска соопшти дека месечните сметки на корисниците отсега ќе ги доставува по електронски пат. Согласно Уредбата донесена од Владата, како мерка
Економија

Вестагер: Нокиа и Ериксон да одговорат дали се за продажба

А1он
Шефицата на Европската унија за заштита на конкуренцијата Маргрете Вестагер остави можност американската Влада да се стекне со акционерски акции кај водечките играчи во областа
Економија

Во првиот квартал 1,9 милиони претплатници во мобилната телефонија

А1он
Бројот на претплатници во мобилна телефонија во првиот квартал годинава изнесува 1.948.535, од кои 877.186 при пејд, а 813.367 постпејд резиденцијални, како и 257.982 постпејд
Економија

Во мобилната телефонија 1,969 милиони претплатници

А1он
Бројот на активни претплатници во мобилната телефонија во државава во последниот квартал лани изнесувал 1.969.109. Реализиран е сообраќај од 1.387.086.595 милијарда минути, од кои 1.198.245
Магазин

Најинтересните карактеристики на Самсунг Галакси Ес10, Галакси Ес10 + и Галакси Ес10e

А1он
Самсунг одржа еден од најочекуваните настани во технолошката индустрија со премиерата на Галакси Ес10. Новата серија нуди импресивни карактеристики, вклучувајќи и тројна камера и сензорите
Економија

За пониски цени мобилен оператор би смениле 61,2 процента од граѓаните

А1он
Ако им се понудат пониски цени за разговор во мобилната телефонија 61,2 процента од испитаниците опфатени со последната анкета на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК)
Магазин

Самсунг веќе нема да произведува мобилни телефони во Кина

А1он
Самсунг Електроникс ќе ја прекине работата во една од своите фабрики за производство на мобилни телефони во Кина, изјави денеска портпаролка на компанијата. Причина за
Економија

Раст на бројот на корисници на интернет преку мобилна мрежа

А1он
Во Македонија во првиот квартал годинава пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилна мрежа (2G/3G/4G) имале 1.275.168 претплатници, или за 0,70 проценти