evropa

Свет

Европа цело лето ќе нема дерман од индискиот сој на коронавирусот, предвидува агенција на ЕУ

А1он
„Делта“-варијантата на коронавирусот, која е особено заразна, може да достигне 90 отсто присуство меѓу новите случаи на инфекција во Европската унија (ЕУ) до крајот на
Свет

ЕЕА: Градовите Умео, Тампере и Фуншал имаат најчист воздух во Европа

А1он
Шведскиот град Умео, финскиот Тампере и португалскиот Фуншал имаат најчист воздух во Европа, според Европската агенција за животна средина (ЕЕА). Градови со најзагаден воздух се
Свет

„Лажен популизам“ се шири низ Европа и Америка, предупреди Бајден

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден, денеска, на почетокот на самитот со лидерите на Европската унија, предупреди на „лажниот популизам“ што се шири на американскиот и европскиот
Свет

Нема бегање, предупредува СЗО: опасната индиска мутација ќе се прошири низ цела Европа

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека индиската мутација на коронавирусот ќе се прошири низ цела Европа, изјави шефот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа,
Свет

Анкета: Повеќето Европејци сакаат пратениците да бидат заменети со вештачка интелигенција

А1он
Повеќето Европејци би сакале некои членови на парламентите во одделни земји да бидат заменети со вештачка интелигенција (ВИ). Истражувачи од Центарот за управување со промени
Свет

ЕУ постигна договор за влегување на целосно вакцинирани патници од трети земји

А1он
Претставници на 27-те земји членки на Европската унија денеска се согласија да дозволат влез во Унијата за патници од трети земји кои ги примиле потребните
Свет

Шарл Мишел: Руската листа на непријателски земји ги нарушува дипломатските односи

А1он
Одобрувањето на руската влада за списокот на непријателски странски држави ги нарушува дипломатските односи. Тој став го објави на Твитер претседателот на Европскиот совет Шарл
Економија

Еврозоната повторно во рецесија, БДП се намали за 0,6 проценти

А1он
Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 0,6 проценти во првите три месеци од оваа година, покажаа денешните податоци на Европскиот завод за статистика Евростат.