diplomat

Свет

Американски дипломат е пронајден мртов во Израел

А1он
Американски дипломат вработен во Амбасадата на САД во Израел е пронајден мртов. Американската амбасада ја потврди информацијата за смртта на дипломат во Ерусалим, истакнувајќи дека
Македонија

Неколку министри го бојкотираа Лавров: „Вие сте виновни, го убивте ОБСЕ“ , рече рускиот дипломат и го напушти состанокот

Орце Костов
ОБСЕ денеска е во мизерна состојба, перспективите се нејасни, потенцира во својот говор шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – За нешто повеќе од една
Регион

Србија прогласи хрватски дипломат за персона нон грата

А1он
На 20 ноември 2023 година, Министерството за надворешни работи на Република Србија донесе одлука да го прогласи Хрвоје Шнајдер, прв секретар во Амбасадата на Република
Македонија

Бујар Османи доби златен телефон со дијаманти при посетата на Јордан: од МНР три дена молк

Орце Костов
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, при посетата на Кралството Јордан, од домаќинот доби подарок добил златен „ајфон 14“ со дијаманти, а делегацијата што го
Македонија

Русија протера македонски дипломат

А1он
В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ била врачена
Македонија

Османи: Протерувањето на дипломатот од Русија е неоправдано

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи смета дека одлуката за протерување на македонскиот дипломат од амбасадата во Москва е неоснована одлука која ќе влијае негативно
Магазин

Русија протера македонски дипломат од амбасадата во Москва

А1он
Русија прогласи еден вработен во Амбасадата на Македонија во Москва за персона нон грата како одговор за протерувањето на руски дипломат од земјава, соопшти руското
Македонија

Случајот со рускиот дипломат е документиран од институциите, вели Пендаровски

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека случајот со протерувањето на рускиот дипломат од земјава бил документиран и оти не станува збор за импровизација. Нему, нагласи
Македонија

Македонија протера руски дипломат

А1он
Министерството за надворешни работи прогласило дипломат од Амбасадата на Руската федерација за непожелна личност во земјава. Одлуката била донесена согласно член 9 од виенската конвенција