Русија протера македонски дипломат

Од:

В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ била врачена нота на Министерството, со која вработен во Амбасадата на Северна Македонија во Москва се прогласува за „персона нон грата“.

„Мерката е одговор на сосема неоснована одлука за прогласувањето на дипломат во Амбасадата на Русија во Скопје за ’персона нон грата‘ донесена од страна на Северна Македонија во август оваа година“, соопшти руското МНР.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) На железничка станица во Москва е спречен обид за терористички напад

Русин напиша на снегот: „Не за војна“, експресно осуден, заврши во затвор

Србија прогласи хрватски дипломат за персона нон грата

Горан Наумовски

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Шампионот на Европа по тепачката вади пиштол и пука по луѓе

Предраг Петровиќ

Експлозија во Москва: Се урна зграда, еден загинат, двајца се исчезнати

Горан Наумовски

Путин на прославата на годишнината на Москва: „Не отстапуваме ниту еден чекор…“