Русија протера македонски дипломат

Од:

В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ била врачена нота на Министерството, со која вработен во Амбасадата на Северна Македонија во Москва се прогласува за „персона нон грата“.

„Мерката е одговор на сосема неоснована одлука за прогласувањето на дипломат во Амбасадата на Русија во Скопје за ’персона нон грата‘ донесена од страна на Северна Македонија во август оваа година“, соопшти руското МНР.

Би можело да ве интересира

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он

Уапсен американски дипломат во Истанбул

А1он

Осуммина повредени во експлозија во манастир кај Москва

Катерина Павлова-Николовска

Невреме во Москва – урнат дел од ѕидот на Кремљ, затворени сите приоди кон Црвениот плоштад

А1он

Загина актер откако врз него падна дел од сценографија во Бољшој театарот

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Незапаметено невреме во Москва – оркански ветришта корнеа дрвја и покриви

Жарко Настоски