Македонија протера руски дипломат

Од:

Министерството за надворешни работи прогласило дипломат од Амбасадата на Руската федерација за непожелна личност во земјава. Одлуката била донесена согласно член 9 од виенската конвенција за дипломатски одности информираат од МНР.

Ваквото решение како што стои во соопштението од Министерството за надворешни работи на Амбасадорот на Русија во земјава Сергеј Баздикин му било соопштено на пред четири дена.

„Во оваа насока, на 14 мај 2021 година, во просториите на Министерството за надворешни работи беше повикан Амбасадорот на Руската федерација, при што беше врачена нота со која се наложува на посочениот дипломат да ја напушти територијата на Северна Македонија во рок од седум дена“ – стои во информацијата од МНР.

Дипломатот добил рок од седум дена да ја напушти земјава.

Би можело да ве интересира

НАТО „ја утна“ во Авганистан, земјата е полна со терористи на Исламска држава, вели рускиот министер за одбрана

Жарко Настоски

Бајден ја обвини Русија дека се обидува да влијае на изборите 2022 во САД

Ана Ололовска

Руските власти блокираа 50 сајтови поврзани со Навални

Жарко Настоски

Путин: Руската флота е способна да открие и уништи која било цел

Ана Ололовска

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска

Во Русија се урна мал авион, двајца загинати

Ана Ололовска