ambasada na rusija

Свет

Русија: Американската тајна служба дозволи блокада на влезот во руската амбасада

А1он
Амбасадата на Русија во Соединетите Американски Држави (САД) денеска ќе испрати дипломатска нота до Вашингтон во која ќе протестира против постапките на тајната служба на
Свет

Кинескиот претседател пристигна кај Путин со бесна кола: Шестметарското чудовиште во кое се вози, носи и познато име

А1он
Кинескиот претседател Си Џинпинг слета во Москва денеска, како лидер на земја која сака да биде потенцијален посредник во постигнувањето мир во Украина и која
Македонија

Aмбасада на Русија: Не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

А1он
Ние го почитуваме било кој избор на македонскиот народ, подготвени сме и понатаму да ја градиме нашата соработка заснована токму на ваквата основа – на
Регион

Брнабиќ: Ситуацијата се усложнува, но нема да воведеме санкции кон Русија

А1он
Премиерката на Србија Ана Брнабиќ, изјави дека геополитичката ситуација секој ден станува се покомплицирана. Таа додаде дека притисокот врз Србија е огромен и дека Белград
Македонија

Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

А1он
Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин денеска бил повикан во Министерството за надворешни работи и му била врачена дипломатска нота, со која петмина
Македонија

Случајот со рускиот дипломат е документиран од институциите, вели Пендаровски

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека случајот со протерувањето на рускиот дипломат од земјава бил документиран и оти не станува збор за импровизација. Нему, нагласи
Македонија

Македонија протера руски дипломат

А1он
Министерството за надворешни работи прогласило дипломат од Амбасадата на Руската федерација за непожелна личност во земјава. Одлуката била донесена согласно член 9 од виенската конвенција