diplomati

Македонија

Тројца руски дипломати протерани од државата, Захарова вели тоа нема да остане без одговор

А1он
Властите на Северна Македонија, на 12 септември, без објаснување на причините, прогласија три дипломати на Руската Амбасада во Скопје за „персона нон грата“, објави на
Македонија

Дипломатски синдикат: Османи да се справи со малверзациите и кај другите амбасадори за кои има сознанија

Орце Костов
Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави потегот на претседателот Стево Пендаровски и министерот за надворешни работи Бујар Османи за предвремено отповикување на амбасадорот Тодоровски од Прага.
Свет

Група германски дипломати денеска ја напуштија Русија

А1он
Дел од вработените во германските дипломатски претставништва денеска ја напуштија Русија, соопшти германското Министерство за надворешни работи без да го прецизира нивниот број. Портпаролката на
Македонија

Од триесетина деградирани дипломати Бујар Османи им го вратил звањето само на оние кои го добиле МНР на суд

Орце Костов
Министерот Бујар Османи им го враќа звањето само на оние дипломати кои го добиле на суд Министерството за надворешни работи, а не на сите деградирани
Свет

Русија протера четворицa австриски дипломати

А1он
Русија денеска објави дека протерала четворица австриски дипломати откако Виена исто така протерала четворица Руси поради наводна шпионажа. Руското Министерство за надворешни работи во соопштението
Свет

Австрија протера четворица руски дипломати поради кршење на меѓународни договори

А1он
Австрија протерува четворица руски дипломати поради наводно однесување кое не е во согласност со меѓународните договори, соопшти денеска австриското Министерство за надворешни работи. Двајца од
Свет

Русија протера 14 бугарски дипломати

А1он
Руското Министерство за надворешни работи денеска на бугарскиот амбасадор во Москва Атанас Крастин му врачи нота со која се прогласуваат „персона нон грата“ 14 вработени
Свет

Русија отвора бесцарински продавници во кои дипломатите ќе можат да купуваат производи од Запад

А1он
Русија воведува бесцарински продавници во кои дипломатите ќе можат да купуваат производи од Запад за девизи, што многу Руси би можело да потсети на злогласните
Македонија

Македонија ќе протера уште шестмина руски дипломати

А1он
Министерството за надворешни работи информира дека денеска бил повикан Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, кому му била врачена дипломатска нота, со која
Македонија

Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

А1он
Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин денеска бил повикан во Министерството за надворешни работи и му била врачена дипломатска нота, со која петмина