ruska ambasada

Македонија

Тројца руски дипломати протерани од државата, Захарова вели тоа нема да остане без одговор

А1он
Властите на Северна Македонија, на 12 септември, без објаснување на причините, прогласија три дипломати на Руската Амбасада во Скопје за „персона нон грата“, објави на
Свет

Уште 30 вработени во руската дипломатска мисија ќе ги напуштат САД поради визните ограничувања

А1он
Уште 30 вработени во руската дипломатска мисија во САД ќе ја напуштат таа држава до 1 јануари 2023 година поради визните ограничувања, изјави денеска рускиот
Регион

Бугарија блокирала трансфер на пари за руската Амбасада во Софија

А1он
Бугарија го блокираше трансферот на средства во износ од 890.000 долари за руската Амбасада во Софија, соопшти вицепремиерот и министер за финансии Асен Василев. Како
Македонија

Македонија ќе протера уште шестмина руски дипломати

А1он
Министерството за надворешни работи информира дека денеска бил повикан Амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, кому му била врачена дипломатска нота, со која
Македонија

(ВИДЕО) Со солзи се бара Русија да ја запре војната: Разбудете се Европо, Путин убива деца

Кристијан Ландов
„Путин фашист!, Путин фашист!“, „Стопирајте ја војната во Украина“, „Путин убиец“, „Путин убива деца“. Со извикување на овие пароли по скопските улици, од плоштадот до
Македонија

Руската амбасада се судри со Бујар Османи поради мерките на САД

А1он
Руската амбасада реагира на изјавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој на Твитер активностите на Русија на руско-украинската граница ги оцени како „заканувачки
Македонија

Руската Амбасада со онлајн прослава за Денот на Русија -12 Јуни

А1он
Државниот празник на Руската Федерација 12 Јуни – Денот на Русија, Руската амбасада во земјава годинава, поради пандемијата, наместо со традиционалниот прием и други свечености,
Uncategorized

Амбасадата на Русија реагира на пишувањата од „Гардијан“ дека референдумот бил победа за Русија

Кристијан Ландов
Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на
Македонија

Руска амбасада: Гласачите на референдумот ги бојкотираа наметнатите решенија

Руската Амбасада во Скопје, на социјалната мрежа „Твитер“ сподели статус во кој вели дека резултатот од референдумот во Македонија сведочел за тоа дека гласачите одлучиле
Македонија

Руска амбасада со одговор до американската: Имаме решение за загадувањето во Скопје – Турски тек

А1он
Руската амбасада преку нивниот Твитер профил одговорија на американската амбасада со предлог за прочисување на воздухот во Скопје. Амбасадата на САД во Македонија преку нивниот