gardijan

Свет

„Гардијан“: Лондон повлекува дипломати од Брисел поради брегзит

А1он
Британските дипломати ќе се повлечат од институционалните структури на Европската унија во Брисел за неколку дена, како што е планирано од владата на Борис Џонсон,
Свет

„Гардијан“: Африканските земји сакаат да ги спречат „излезните центри“ на ЕУ

А1он
Британскиот „Гардијан“ објави детали од документ на Африканската Унија (АУ) според кој 55-те земјите членки на АУ се противат на европскиот план за отворање „излезни
Uncategorized

Амбасадата на Русија реагира на пишувањата од „Гардијан“ дека референдумот бил победа за Русија

Кристијан Ландов
Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на
Регион

„Гардијан“: Доколку не се реши спорот за името ќе пропаднат напорите на Брисел да биде сфатен сериозно во регионот

А1он
Ако долгогодишниот спор меѓу Грција и Македонија за името не биде решен пред следниот самит на ЕУ за Западен Балкан во мај, тоа ќе доведе
Свет

„Гардијан“ започна да излегува во таблоиден формат

А1он
Британскиот весник „Гардијан“ од денеска станува таблоид. Весникот поради економски причина се откажува од берлинер форматот, во кој излегуваше од 2005 година. „Гардијан“ повторно ќе