bogatstvo

Свет

Светските милијардери во пандемијата го зголемиле богатството за над една четвртина

А1он
Во текот на пандемијата на коронавирусот, вкупното богатство на светските милијардери се зголемило и сега изнесува 10,2 билиони долари. Како што е наведено во извештајот
Магазин

Бил Гејтс повторно со богатство над 100 милијарди долари

А1он
Состојбата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува „Форбс“. – Состојбата на Бил
Економија

Илјада најбогати жители на Британија поседуваат 658 милијарди фунти

А1он
Илјада најбогати лица од светот на финансиите, бизнисот, забавата и спортот во Велика Британија заедно поседуваат богатство што се проценува на рекордни 658 милијарди фунти,
Магазин

Свештеник во Сиера Леоне пронашол небрусен дијамант од 709 карати

А1он
Еден христијански свештеник во Сиера Леоне пронашол еден од досега најголемите познати небрусени дијаманти во светот. Пасторот Емануел Момох сакпоцениот камен од 709 карати го
Економија

Светскиот капитал е вреден 512 илјади милијарди долари

А1он
Светскиот капитал минатата година изнесувал 512 илјади милијарди долари, од кои повеќе од една третина се долгови, објави вчера австрискиот весник „Куриер“. Вредноста на светскиот
Свет

Маките на најбогатите државјани на светот

А1он
Нафтата и гасот го направија Катар најбогата земја на светот, толку богата што на стадионите и инфраструктурата за Светското фудбалско првенство се потрошиле 200 милијарди
Магазин

Жолт дијамант продаден за 14,5 милиони франци

А1он
Жолт дијамант од сто карати е продаден за рекордни 14,5 милиони швајцарски франци (16 милиони долари) на приватен купувач, соошти денеска аукциската куќа „Сотебис“ Директорот на швајцарската
Економија

Кои градови имаат најмногу милијардери?

А1он
Резултатите од истражувањето на дневникот „Сандеј Тајмс“ покажаа дека Лондон е град кој има најмногу милијардери на светот, а Велика Британија има најголема концентрација на
Економија

ФОТО: Најскапи држави на светот

А1он
Резулатите од истражувањето на Светската банка, покажуваат дека во Швајцарија, Норвешка, Бермуди, Австралија и Данска е најскапо да се живее. САД, односно првата економија во