Османи: Протерувањето на дипломатот од Русија е неоправдано

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи смета дека одлуката за протерување на македонскиот дипломат од амбасадата во Москва е неоснована одлука која ќе влијае негативно на односите меѓу Македонија и Русија.

„Жалам за непоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно на билатералните односи помеѓу Северна Македонија и Руската Федерација“ – напиша Османи.

Протерувањето ја македонскиот дипломат е реакција на Русија за тоа што земјава на 14. мај објави дека вработен во Руската амбасада во Скопје е пргласен за персона нон грата.

Би можело да ве интересира

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика

Османи: Малта ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ за 2024 година

Финска: Нема разговори со Русија

Финска и се закани на Русија со затворање на сите граници

Петровска: Со оглед на однесувањето на руската надворешна политика, не гледам зошто Лавров би дошол во Скопје